چسب بینی + فیلم آموزش چسب زدن به بینی

 از جمله تکنیک های مراقبت های ضروری بعد از جراحی بینی ، استفاده و بکارگیری درست از چسب بینی می باشد. یکی از نگرانی های بیماران بعد از عمل دماغ خود چگونگی استفاده و نحوه چسب زدن و برداشت آن از روی بینی بوده ، که علاوه بر توضیحاتی که پزشک می دهد نیازمند مطالعه مجدد می باشد ، تا تکنیک های ضروری آن ها فراموش نشود. به همین منظور در مقاله دکتر علی شفیعی جراح پلاستیک ، به تمامی موارد لازم جهت نحوه بکارگیری درست چسب را به شما آموزش خواهیم داد.

چسب بینی

انواع مختلف چسب مورد نیاز بعد از جراحی رینوپلاستی

چسب ورزشی بینی : کاربرد اصلی این دسته از چسب ها در مسابقات ورزشی و در زمان سرما خوردگی بوده که به چسب خر و پف نیز شناخته می شود. این نوع چسب ها به رفع تنگی نفس و بر طرف شدن گرفتگی بینی نیز در افرادی که به انحراف بینی و سینوس مبتلا هستند پیشنهاد می شود.

چسب لیفت بینی : این نوع چسب ها بیشتر در افراد با بینی های گوشتی مورد استفاده قرار می گیرد ، که سبب بهبود جزئی ظاهر بینی آن ها می شود. افراد با بینی های افتاده می توانند در موارد خاص نیز از آن ها استفاده کنند.

چسب بعد از عمل بینی : این دسته از چسب ها دارای قدرت چسبندگی بالایی هستند در صورتی که به راحتی از پوست بینی جدا می شوند. در مواقع استفاده لازم است که از جانب  جراح بینی خوب و حاذق دکتر شفیعی در تهران به شما توصیه شود و تمامی نکات حائز اهمیت آن به شما زیبا جو عزیز آموزش داده شود.چسب بینی بکارگرفته شده بعد از جراحی رینوپلاستی ، دارای دو نوع بی رنگ و سفید ، ضد حساسیت و از برندهای متنوعی می باشد. یکی از مواردی که در این ابزارهای مورد استفاده بعد از عمل حائز اهمیت است ، میزان قدرت اتصال بالا بوده که در عین حال باید به راحتی از روی بینی جدا شود.

نکته: حتما به هنگام خرید چسب از پزشک خود مشورت بگیرید ، و بهترین نوع آن ها را تهیه کرده و استفاده کنید.

آموزش و نحوه بکارگیری چسب بعد از عمل بینی

در ابتدا بهتر است بدانید که نحوه چگونگی چسب زدن به بینی به علت حساسیت بالای پوست در روز های ابتدایی باید حتما از جانب پزشک خوب و ماهر در تهران دکتر علی شفیعی رونیزی به شما آموزش داده شود.

پاکسازی پوست بینی : قبل از آن که از چسب بینی استفاده کنید ، توصیه می شود بینی و اطراف آن را به خوبی و با استفاده از صابون و آب به آرامی بشویید و سپس با یک دستمال آن را خشک کنید. در این صورت پوست بینی از هر نوع آلودگی ، چربی و مواد آرایشی به طور کامل پاکسازی می شود. بعد از شست و شوی صورت صبر کنید ، تا پوستتان کامل خشک شود و سریعا از آن استفاده نکنید.

برش چسب : در این مرحله  لازم است یک چسب ، چهار الی پنج سانتی متری را به هشت الی ده تکیه برش بزنید. سپس دو نوار دیگر را به اندازه 12 سانتی متر ببرید.

نکته: تعداد و اندازه این برش ها تقریبی بوده و نیاز است با توجه به اندازه و فرم بینی زیبا جو این برش ها انجام شود.

بکارگیری از آن بر روی بینی : بهتر است این مرحله توسط شخص دیگری و یا خود فرد در مقابل آیینه به علت افزایش دید بهتر انجام شود. در ابتدا از چسب بینی که با طول بیشتری برش زده اید استفاده کنید. ( دقت کنید بخشی از چسب بعدی بر روی ناحیه بین آن ها قرار گیرد) این فرایند سبب افزایش استحکام خواهد شد. این کار را تا انتهای نوک بینی انجام دهید. سپس دو نوار با طول 12 سانتی متر را بر روی کلوملای بینی در واقع زیر نوک بینی قرار داده و دو قسمت آن را به شکل U انگلیسی بکارگیرید.

نکته: به هنگام چسباندن توجه داشته باشید که حفره های بین را نپوشانید.

مزایای استفاده از چسب بعد از جراحی بینی

ثابت نگه داشتن بینی به هنگام استراحت و خوابیدن

در مواقعی که افراد از چسب بینی استفاده نکنند ، ممکن است به هنگام استراحت و خوابیدن ، باعث بروز بد فرمی استخوان و جوش خوردن نادرست غضروف شود. بهتر است حتما از این چسب ها به منظور جلوگیری از انحراف استخوان دماغ استفاده کنید.

هشدار برای اطلاع اطرافیان از عمل بینی

استفاده از این چسب ، اطرافیان شما را آگاه می سازد ، که از هل داد و یا وارد کردن ضربه به دماغ و از انجام رفتارهایی که به شما آسیب وارد می کند خودداری کنند.

فرم گیری بهتر ساختار بینی

چسب سبب فرم گیری و حفظ ظاهر ساختار کلی بینی که طی عمل رینوپلاستی تغییر کرده است شده ، که بسیار موثر و مفید می باشد. همچنین امی تواند از افتادگی نوک بینی افراد جلوگیری می کند.

کاهش و موثر در از بین بردن اسکار

به هنگام جراحی بینی ، پوست از استخوان و غضروف جدا می شود و بعد از بازگرداندن آن سبب ایجاد یک فضا در میان پوست و استخوان خواهد شد. استفاده از چسب بعد از جراحی بینی می تواند این فضا را از بین ببرد و باعث اتصال سریع تر بافت های پوست با استخوان ها بینی شود.

فشار یکنواخت جهت کاهش تورم بینی

در صورت بکارگیری از چسب ، فشاری یکنواخت بر روی پوست بینی زیبا جو ایجاد شده ، که این فشار در بهبود تورم و کاهش آن بسیار موثر و مفید خواهد بود.

علت استفاده از چسب بعد از جراحی رینوپلاستی چیست ؟

یکی از مهم ترین عوامل جهت بکارگیری از چسب بینی ، کنترل و کاهش تورم بینی می باشد. در واقع بعد از جراحی بینی های استخوانی و بیشتر در بینی های گوشتی ، شاهد تورم بسیار زیادی در ساختار کلی بینی خود به خصوص در نوک تیغه بینی خواهید بود ، که می تواند تورم ناشی از جراحی را به مقدار چشمگیری بهبود و یا کاهش دهد.

تا چه زمانی باید از چسب بعد از عمل رینوپلاستی استفاده شود ؟

مدت زمان لازم برای استفاده از چسب بینی به نوع دماغ افراد یعنی ، گوشتی و یا استخوانی بود آن ، میزان اعمال تغییرات لازم و دستور بهترین پزشک دکتر علی شفیعی در تهران بستگی داشته که از دو هفته الی دو ماه متغیر می باشد. بعد از مدت زمان توصیه شده می تواند این روش بهبود تورم را نیز متوقف کرد.

نکته: البته بهتر است بدانید که مدت مان لازم جهت استفاده از چسب ، بعد از جراحی بینی گوشتی به علت تورم بسیار بالا به نسب دماغ های استخوانی بیشتر می باشد.

چگونگی نحوه برداشتن چسب بینی

بهتر است بدانید که برداشت چسب از روی دماغ باید با دقت و حساسیت بسیار بالایی انجام شود و از کشیدن ناگهانی و یکدفعه آن هم  جدا خودداری کنید. در صورت انجام هر کدام از این اقدامات ، می تواند باعث آسیب به پوست و کاهش روند بهبودی بافت های میان پوست و استخوان بینی شود. به همین منظور برای برداشت آن از روی دماغ می توانید از یک محلول که سبب کاهش قدرت اتصال می شود استفاده کنید ، و به راحتی بدون وارد کردن هیچ گونه فشاری چسب بینی را بردارید. همچنین می توانید از دوش آب گرم کمک بگیرید و یا با استفاده از کف بینی خود را بپوشانید تا به راحتی از پوست جدا شود ، با این روش ها می توانید بدون وارد کردن آسیب به روند اتصال استخوان و پوست آن را از پوست بینی جدا کنید.

 نحوه چسب زدن بینی و آموزش مرحله به مرحله ، دکتر علی شفیعی جراح پلاستیک صورت و بینی تهران.🩹

آیا چسب بینی را باید محکم زد ؟

خیر ، توجه داشته باشید که به هنگام بکارگیری از چسب ، باید آن را به آرامی و بدون ایجاد هیچ گونه فشاری بر روی بینی قرار دهید. البته این فشار نباید به قدری کم باشد که هیچ گونه تاثیری نداشته باشد و نباید آنقدر سفت باشد که موجب فشار و احساس درد در بینی زیبا جو شود. در واقع زمانی که چسب شل است ، تاثیری نداشته و زمانی که بسیار سفت است موجب باقی ماندن جای چسب بر روی دماغ فرد می شود و حتی در برخی مواقع می تواند سبب تغییر در ساختار و فرم بینی شود.

نکته : لازم به ذکر است که در مواقعی که زیبا جو چسب را بیش از حد به نوک بینی و سمت بالا بکشد ، بینی پس از مدتی دچار افتادگی می شود.

اگر بعد از عمل رینوپلاستی از چسب استفاده نشود چه اتفاقی می افتد؟

دکتر علی شفیعی رونیزی ، جراح بینی تهران توصیه می کند تا از این تکنیک موثر و مفید بعد از عمل دماغ استفاده شود. اما در صورتی که بیمار چسی زدن به بینی بعد از جراحی را جدی نگیرد ، تورم ناشی از اعمال تغییرات در مدت زمان طولانی بهبود و کاهش یافته و خطر احتمال تغییر غضروف بینی نیز افزایش می یابد.

چه زمانی باید چسب بینی را تعویض کرد ؟

بعد از عمل رینوپلاستی ، سه الی چهار هفته ، زیبا جو باید از چسب مناسب بینی استفاده کند و هر سه الی چهار روز یک بار هم باید آن ها تعویض شوند. توجه داشته باشید که تعویض آن بسیار فرایند مهمی می باشد ، که طی آن نباید هیچ گونه فشاری به بینی در هنگام بکارگیری و یا جدا کردن آن به دماغ ایجاد شود.

بهترین چسب بعد از جراحی بینی کدام است ؟

یکی از بهترین این ابزارها برای بکارگیری بعد از عمل بینی ، تهیه انواع آن با بافت کاغذی و سفید رنگ بوده ، که دارای عرض یک و نیم سانتی متری می باشد.

نکته : بهتر است بدانید که برخی از جراحان بینی ، چسب بینی میکرو را نیز توصیه می کنند ، زیرا این نوع ، هیچ گونه حساسیتی نداشته و فرد را دچار مشکلات ناشی از حساسیت های پوستی نمی کند.

سوالات متداول در خصوص چسب زدن به بینی بعد از عمل

  • آیا چسب می تواند دماغ را کوچک تر کند ؟

عمده تاثیرات چسب زدن بینی بر روی رفع التهابات و ورم بعد از جراحی بینی بوده و تغییری در ساختمان دماغ افراد ایجاد نمی کند. اگر بعد از برداشت شاهد کوچک شدن بینی خود شدید بهتر است بدانید ، که این کاهش حجم به علت بهبود تورم بوده است.

  • آیا استفاده دائم از چسب تاثیر بیشتری بر روی تورم بینی دارد ؟

برخی از افراد تصور می کنند استفاده دائم و طولانی مدت از چسب بینی ، تاثیرات بیشتر و مفید تری خواهد داشت ، در صورتی که بعد از بهبودی کامل تورم و مستحکم شدن استخوان دیگر تاثیر مفیدی نخواهند داشت.

  • آیا با وجود چسب می توان دوش گرفت ؟

بعد از عمل رینوپلاستی تا یک هفته به علت وجود اسپلینت ، زیبا جو نمی تواند به هیچ عنوان دوش بگیرد و یا صورت خود را بشوید. همچنین در مواقع استفاده از چسب بینی بهتر است 5 الی 6 روز  بر روی بینی باقی بماند و بعد از آن و با برداشت آن فرد به راحتی و طبق روال گذشته دوش بگیرد.

  • آیا استفاده از این چسب ها در طول شب موثر و مفید می باشد ؟

هر روز صبح که از خواب بیدار می شوید ، صورتتان دارای تورم است. بنابراین طبیعی می باشد که بینی تازه جراحی شده هم بعد از خواب دارای تورم باشد. اگر در طول شب از چسب استفاده کنید ، این تورم بعد از برخاستن از خواب کاهش می یابد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات

نوشته‌های تازه